Mobil uygulama geliştirme konusunda profesyonelleşmem takribi 4-5 aylık bir süreci alırken tam 5 aydır apple’a uygulama yükleyemedim. Bu süreç zaman zaman kişisel hatalardan oluşsa da apple’da çok yardımcı olmadı. Hadi bu sürece başlayalım.

Öncelikle çalıştığım firmanın ilk mobil uygulamasını geliştirdiğimiz için developer hesabı açma sürecimiz başladı. Android markette tüm işlemlerimiz onay ile birlikte 4 saatte tamamlanırken apple sürecinde adını ilk kez duyduğumuz duns ile 5 gün bir adet numara aktivasyonu bekledik sonrasında ise 15 gün bu duns numarasının apple tarafından tanınmasını sonuç itibarı ile şirket hesabı açamadık ve kişisel hesap alma yoluna gittik, kişisel hesap oluşturmak çok uzun sürmedi takribi “4 saat içinde hallettik”.

Bu süreç sonunda herşeyimiz hazır diyerek itunes, xcode süreçlerini başlattık uygulama ikonlarını, tasarımlarını ve en önemlisi proje dosyamızı build edip gönderdik. İlk olarak 4.2.2 minimal function hatası ile günlerce uğraştık, apple sağolsun bu süreçte açıklayıcılıktan uzak ingilizce metinleri ile herşeyi bize atıyordu. Bir anlık sinirle tasarımsal bazı değişiklikler sonucunda “bu aşamayı geçsekte” tüm digital çalışmalarını bizim üzerimizden yürüten firmanın kendine hesap açması gerektiğini ve yetki vermesi gerektiğini iletti. Yoksa yine duns?

Evet tekrar duns sürecimiz başladı…
5 günlük duns update 6. iş gününde apple tarafına aksadı bu süreçte firma haklı olarak isyanlarda…
15 iş günlük apple tarafında duns update beklemeye başladık 16. iş gününde apple tarafında süreç tamamlanmadığı için contact sayfasından numaraları bulup telefonla duns aktivasyonu yaptırdık. Zorunlu duns numarasının bir anda opsiyonele dönüşünü görmek de bünyeme büyük zararlar verdi. Daha önceki hesapta oluşturduğumuz ve 1 madde hariç onayları geçtiğimizi düşündüğümüz için büyük bir gazla yeniden kimlik işlemleri, build işlemleri ve uygulama artık markette diye düşünürken “REJECTED”… Ettiğim küfürleri duyar gibisiniz değil mi?

Önce grafiklerden kaynaklı reddi yedim, sonra tüm cihazlar için ekran görüntülerini alıp yeniden yüklemeleri tamamladık.
Tamam bu sefer oldu!
Apple nah diyordu! İkonlarını beğenmedik bro bu sefer…
Seni de ikonlarını… Tamam yanlış seçimle düşük grafikli ikonları yüklemişim, kusura bakma.
Artık onay beklediğim an da minimal fonksiyonu yanlış anlayıp eklemiş olduğum konum bul alanı not responding yedi ve demo kullanıcı için şifreleri yanlış yazmışım… Neyse ki sadece şifre yanlış değil noktasına geldim…
Tabi bu süreç içerisinde biz yine apple’ı arıyoruz agalar yapmayın etmeyin genel müdür bastırıyor, işimiz iş kovulacaz diyoruz. Bu yüzden hızlı inceleme isteği açıyoruz. Önce maille

Sen bunu istedin ama garanti veremeyiz, sen şu formu bir doldursana diyor.
Hay hay diyor dolduruyor, bekliyoruz.

Artık herşeyden eminiz ve onay istiyoruz. Açıklamaya uygulama ile ilgili görüşlerinizi belirtebilirsiniz gibi bir cümle yazmıştık buna istinaden böyle yazmışsın ama nereden yapacam hacı abi diyor.
Güzel bir şekilde ekran görüntülerimizi ekliyoruz ve al iletişim formu naparsan yap!

Ve yine red!
IPv6 desteğini ekle diyor.
Son bir güncelleme yaptım ve yine gönderdim.
Cumartesi cumartesi mac, ios ve apple ile kavga halindeyim!
Çıldırmak üzereyim sayın APPLE! Onayla artık uygulamayı.

Şimdi apple uygulama sürecinde dikkat etmeniz gereken şeyleri listeleyelim…

Firma ile anlaşır anlaşmaz duns işlemlerini yapınız.
Duns süresinde beklemeyin abi, arayın apple’ı. Aramazsanız o işlem hiç gerçek olmayacak gibi.
Ekran görüntülerini emulatör üzerinden alın.
Ikonlarınızın kalitesinden emin olun.
Apple hızlandırma sürecinden faydalanın abi yoksa olmuyor bu iş.
Uygulama sürecinde review öncesi menüleri falan ingilizce olarak açıklayın gönderin.
Ödeme için bile 48 saatlik onay süreci olabiliyor, arayın çözün.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir