Mobil uygulama konusuna geçiş yaptığımdan beri nodejs/npm ile ister istemez haşır neşir oldum. Bower ise bu sırada en çok kullandığım araç oldu. Bower hız kazandıran bir araç ve tek yapman gereken aşağıda ki kod ile npm üzerinden global olarak bilgisayarına yüklemek.

npm install -g bower

Sisteme yükledin mi? Cevabın evet ise. Bir projeye eklemek istediğin bir kütüphane mi var? jQuery, bootstrap, animate.css?

Normalde napıyorsun? Jquery sitesine gir > zip dosyasını indir > winrar/winzip/7zip ile ayıkla > proje klasörüne kopyala > script tagı ile projeye dahil et. Bower ile ne mi yapıyorsun? Sadece proje dizinine gidiyor aşağıda ki gibi istediğin kütüphaneyi çağırıyorsun npm üzerinde.

bower install jquery
bower install angularjs
bower install animate.css
bower install bootstrap

Ben ionic ve ionic 2 ile mobil uygulama geliştirme aşamasında visual studio kadar cmd tarafını da etkin kullandığım için benim işimi oldukça kolaylaştırdı 🙂 Tabi bunları yaptıktan sonra script tagı ile dosyaları çağırmak yine size kaldı. Bower’da arama yapmak Bower search <ifade> şeklinde bower üzerinde paketleri arayabilirsiniz, böylece de kütüphaneleri de listeleyebilir, bulabilirsiniz.

bower search aranacak-kelime

bower search jquery
bower search angular

Bower kullanmak için git sistemininde bilgisayarınızda yüklü olması gerekir. Bilgisayarıında nodejs kurulu olmalı ve ilk başta da belirttiğim gibi npm install -g bower ile bower’ı global olarak sisteme eklemelisiniz. Bower belki başlarda zor gelebilir diğer nodejs olayları gibi fakat oldukça hızlandırıcı bir sistemdir, ön yargılı yaklaşmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir